معرفی "گاز" ببر روسی (خودرو نظامی) | منطقه ماشین

معرفی “گاز” ببر روسی (خودرو نظامی)

معرفی "گاز" ببر روسی (خودرو نظامی)

اولین پست سایت منطقه ماشین در خصوص خودروهای زرهی نظامی

گاز مخفف گورکوفسکی اتومبیلی زاود (کارخانه خودروسازی گورکی) است که در سال ۱۹۲۹ طی همکاری شرکت فورد و دولت اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت.

 

" گاز تایگر "خودرو چهار چرخ متحرک روسی است که توسط شرکت خودروسازی "گاز" تولید شده است. گاز مخفف گورکوفسکی اتومبیلی زاود (کارخانه خودروسازی گورکی) است که در سال ۱۹۲۹ طی همکاری شرکت فورد و دولت اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت. این خودرو در سال ۲۰۰۱ طراحی و ۵ سال بعد تحویل ارتش روسیه داده شد. GAZ Tiger از سال ۲۰۰۶ تاکنون همچنان در خدمت ارتش این کشور قرار دارد، البته توسط چندین کشور دیگر نیز به خدمت گرفته شده است.

تاریخچه

از GAZ Tiger اولین بار در سال ۲۰۰۱ در نمایشگاه IDEX پرده برداری و پس از آن تولید آزمایشی با ۹۶ دستگاه از این خودرو در سال ۲۰۰۴ آغاز شد. اواخر سال ۲۰۰۶ ارتش روسیه به صورت رسمی GAZ-2975 را وارد مجموعه نظامی وسیع خود کرد. با این حال تولید اصلی خودرو به سال ۲۰۰۷ باز می گردد.

در سال ۲۰۱۰ در نمایشگاه Interpolitex، نسخه ارتقا یافته ای از این خودرو به نمایش گذاشته شد که مجهز به موتور دیزل قوی تر YaMZ-534، سیستم زرهی کامل تر و همچنین دفاع ه م ش؛ هسته ای، میکروبی و شیمیایی بود. این نسخه نیز در طول نیمه اول سال ۲۰۱۳ وارد فاز همکاری با ارتش روسیه شد. خط تولید انبوه و صادرات در حال حاضر با بهره بردای از موتوری به قدرت ۲۰۵ اسب بخار راه اندازی شده است.

جالب است بدانید نام GAZ Tiger در شمار خودرو های زره پوش جنگی قرار دارد که توسط روسیه در زمان الحاق کریمه به فدراسیون این کشور در منطقه مستقر شده بود.

از سال ۲۰۱۵ تاکنون این خودرو زره پوش در راستای مبارزه با گروه های مخالف و افراطی به ارتش سوریه کمک می کند.

مدلی دیگر تحت عنوان Tigr-M نیز در اواخر ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ که به ماژول سلاح با قابلیت کنترل از راه دور مجهز است، در اختیار ارتش روسیه قرار گرفته است.

GAZ Tiger برای حمل و نقل نیرو و تجهیزات مختلف با سرعت بالا در مسیر های جاده ای و خارج جاده ای طراحی شده است. اسکلت اصلی Tiger مشابه شاسی خودرو های معمولی است؛ موتور در بخش جلویی بدنه، محفظه خدمه در قسمت میانی و صندوق در بخش عقب. این خودرو در مجموع توانایی حمل نیم تن محموله را در اختیار خواهد داشت. اغلب نمونه های GAZ از حضور سیستم تهویه هوا، شیشه های برقی و سیستم ترمز ضد قفل نیز بهره می برند.

از نقطه نظر سیستم موتوری(قوای محرکه)، مدل هایی که امروزه در ساخت انواع GAZ Tiger استفاده می شوند شامل موارد زیر خواهند بود:

- کامینز ۵٫۹ لیتر، توربودیزل B180 با قدرت ۱۸۰ اسب بخار

- کامینز ۵٫۹ لیتر، توربودیزل B205 با قدرت ۱۸۰ اسب بخار

- کامینز ۵٫۹ لیتر، توربودیزل B-214 با قدرت ۲۱۵ اسب بخار

- موتور GAZ-562 به حجم ۳٫۲ لیتر توربودیزل با قدرت ۱۹۷ اسب بخار

این خودرو به گونه ای طراحی شده است که در محیط های مختلف از کوهستان گرفته تا صحرا و در گستره دمایی ۷ الی ۱۲۲ درجه فارنهایت به خوبی مقاومت خواهد کرد.

انواع

GAZ-2975-A: این نمونه سه در داشته و زره پوش نیست.

GAZ-2330: به صورت چند منظوره در انواع دو و سه در تولید شده و زره پوش نیست.

GAZ-23304: بدون پوشش زرهی بوده و ۵ در دارد.

GAZ-233001/GAZ-233011: چهار در، چند منظوره و فاقد پوشش زرهی است.

GAZ-233002/GAZ-233012: دو در، چند منظوره، فاقد پوشش زرهی است.

GAZ-233003/GAZ-233013: سه در، چند منظوره و بدون پوشش زرهی که می توانید فضای داخلی را به میل خود تقسیم بندی کنید.

Tigr-2: فاقد پوشش زرهی بوده و نسخه شهری Tiger به حساب می آید. به همین دلیل می توان آن را تا اندازه زیادی مشابه هامر اچ ۱ دانست. تولید این محصول از سال ۲۰۰۸ آغاز شد و در برنامه ریزی ها برای فروش آن قیمت ۲۷۰،۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده بود.

SP46: در سال ۲۰۰۷ نسخه ای تشریفاتی تحت عنوان SP46 طراحی شد. این نسخه دو در بوده و قسمت سقف قابل جدا سازی است. دو صندلی در بخش جلویی بدنه و یکی در بخش پشتی وجود دارد. SP46 مجهز به جعبه دنده سری ۱۰۰۰ آلیسون و موتور توربودیزل کامینز B205 است. این نسخه نیز فاقد پوشش زرهی بوده و وزن آن به ۴،۷۵۰ کیلوگرم کاهش یافته است.

SPM-1: این مدل توسط کشور روسیه به منظور دفاع از سرزمین و عملیات مبارزه با تروریسم استفاده می شود. زره پوش بوده و دارای امکانات رفاهی برای ۷ نفر شامل راننده خواهند بود. از دیگر ویژگی های این نسخه می توان به تجهیز خودرو به سلاح و سیستم مقابله با پارازیت های رادیوئی اشاره کرد.

SPM-1 AAV: این نمونه همان SPM-1 است که مجهز به یک سیستم نردبانی هیدرولیک با قابلیت کنترل از راه دور شده است. از این رو می توان به طبقات دوم و سوم ساختمان ها و یا همچنین پرنده های جنگی دسترسی داشته باشد.

SPM-2: سیستم های حفاظتی در این نسخه ارتقا یافته اند.

R-145BMA: این مدل نسخه ای تغییر یافته از SPM-2 است که سیستم های ارتباطی قوی تری در اختیار دارد.

از جمله مدل های دیگر می توان به Kornet-D، Tigr-M و Tigr-6A SPV اشاره کرد.

مشخصات GAZ Tiger

+ مشخصات عمومی

- خدمه: ۹+۲، ۱۰ و یا ۱۱ بر اساس مدل خودرو

- وزن: ۷،۲۰۰ کیلوگرم

- طول: ۵٫۷ متر

- پهنا: ۲٫۴ متر

- ارتفاع: ۲٫۴ متر

- تولید: از سال ۲۰۰۴ تاکنون

+ عملکرد

- جعبه دنده: GAZ JSC پنج سرعته دستی

آلیسون ۱۰۰۰ خودکار

GM 545RFE خودکار

- برد عملیاتی: ۱،۰۰۰ کیلومتر

- سرعت: ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت در جاده و ۸۰ کیلومتر بر ساعت در مسیر های خارج جاده ای

درباره نویسنده

Mr-Hossein   بنیان‌گذار , موسس و مدیر ارشد شرکت و سایت منطقه ماشین


Warning: Illegal string offset 'buttons_type' in /home3/mycarzon/public_html/wp-content/plugins/tmm_addthis/index.php on line 72

Warning: Illegal string offset 'add_buttons' in /home3/mycarzon/public_html/wp-content/plugins/tmm_addthis/index.php on line 75

6 نظر

 1. تاریخ: 1396/03/19 در 19:16
  نویسنده: امیرحسین

  این دیگه چیه

  پاسخ دهید

 2. تاریخ: 1396/03/19 در 20:44
  نویسنده: via

  ماشینایی روسی از لحاظ ظاهر شاید خوب نباشن اما مث این گاز تایگر قووولن

  پاسخ دهید

 3. تاریخ: 1396/03/19 در 22:34
  نویسنده: ناشناس

  لطفا بازم خبر راجب خودورهای نظامی بزارید مرسی

  پاسخ دهید

 4. تاریخ: 1396/03/20 در 00:57
  نویسنده: Zahra.F

  مفید و جالب،ممنون از سایت خوبتون.

  پاسخ دهید

 5. تاریخ: 1396/03/20 در 10:19
  نویسنده: بهنام

  خیلی خوبو متفاوت بود ممنون

  پاسخ دهید

 6. تاریخ: 1396/03/20 در 12:21
  نویسنده: poorya

  عجب خوفی داره. وزنش ۷ تن!!!! تانک

  پاسخ دهید

ارسال دیدگاه

ارتباط با ما

نشان ملی ثبت


logo-samandehi

درباره ما

سایت منطقه ماشین با اهدافی متفاوت برای مردم ایجاد شد.با گروهی بزرگ و حرفه ای از تهران و تمام مناطق آزاد ایران با امکانات وخدماتی جدید برای اولین بار در کشور سپاسگزایم از شما مردم عزیز برای همراهیتان

طراحی و اجرا : گرافیک ایران