تاریخچه کامل شرکت اسکانیا | منطقه ماشین

تاریخچه کامل شرکت اسکانیا

تاریخچه کامل شرکت اسکانیا

فیلیپ ورسن در سال ۱۸۹۱ کارخانه ای برای ساخت واگن های راه آهن تاسیس نمود. او پس از انجام مقدمات کار، نام این مجموعه را وابیس به معنی کارخانه واگن سازی نهاد، که کارخانه تولیدی آن، در منطقه سودتلیا قرار داشت.

از سوی دیگر، در سال ۱۹۰۰ یک کارخانه دوچرخه سازی توسط گوستاو اریکسون در شهر صنعتی مالمو با نام اسکانیا تاسیس گردید. این شرکت به تدریج تغییر جهت داد و به سمت تولید خودرو و کامیون رفت، تا اینکه در سال ۱۹۱۱ دو کمپانی در هم ادغام شدند و شرکت اسکانیا-وابیس را پدید آوردند.

نشان این شرکت یک اژدها در نظر گرفته شد، که روی سر آن تاجی قرار داشت و از دهانش آتش بیرون می آمد. در آن سال ها خودروهای متفاوتی تولید شد و هم زمان تعدادی قایق، با موتور ۴ سیلندر ۱۲ اسب بخار نیز در خط تولید این کمپانی تولید شد. به تدریج تولیدات شرکت گسترش یافت و در کشورهای دانمارک و نروژ نیز خطوط تولید آن، دائر گشت.

اسکانیا-وابیس به زودی به سمت تولید اتوبوس نیز پیش رفت. یک خودروی ۲۴ نفره دماغ دار با تایر بسیار نازک. کار بعدی شرکت، کامیونئهای آتش نشانی با ۶۰ اسب بخار و سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت بود. اولین پیشرانه ۸ سیلندر شرکت اسکانیا در سال ۱۹۱۶ تولید شد، که از الکل یا بنزین تغذیه میکرد، اما در اوایل سال های دهه ۱۹۲۰ سیاست شرکت، تمرکز بر تولید کامیون و اتوبوس بود.

در سال ۱۹۴۰ شرکت اسکانیا شاهد تغییرات مدیریتی وسیعی بود، که باعث شد شرکت با تغییر بسیاری از راهکارها و برنامه ها و با جذب مهندسان و نیروهای خلاق و جوان، محصولات مدرن تر و مطلوب تری را عرضه کند و به این ترتیب رتبه محبوبیت خود را در بازار وسایل حمل و نقل عمومی بهبود قابل ملاحظه ای دهد.

اما با شروع جنگ جهانی دوم، شرکت اسکانیا با کاهش تقاضا برای کامیون و اتوبوس های عمومی، ظرفیت خالی کارخانجات خود را صرف تولید محصولات نظامی کرد. با پایان جنگ، اسکانیا دوباره تولید محصولات اصلی خود را از سر گرفت و توانست در رقابت با شرکت ولوو به جایگاه درخوری دست یابد، به طوری که تبدیل به یکی از قوی ترین شرکت های خودروساز سوئدی تبدیل گشت.

در کنار موفقیت های محلی، اسکانیا همچنین موفق به حضور در بازارهای جهانی گردید. سال ۱۹۶۹ اسکانیا برای بار دوم در تاریخ خود، ادغام را تجربه کرد و این بار این شرکت بزرگ سوئدی گروه ساب بود، که با اسکانیا یکی شد و به این ترتیب ساب اسکانیا راه اندازی شد، اما معروفیت و محبوبیت نام تجاری اسکانیا باعث شد، مدیریت مجموعه ادغام شده تصمیم به عرضه محصولات تولیدی با برند اسکانیا بگیرد.

دهه ۱۹۹۰ را می توان دهه توسعه و تولید محصولات متنوع سوئدی در بازار وسایل حمل و نقل سنگین نامید. امروزه کامیون ها و اتوبوس های اسکانیا بازارهای وسیعی در کشورهای مختلف جهان دارند. در حال حاضر گروه فولکس واگن با در اختیار داشتن ۴۵٫۶۶٪ درصد از سهام اسکانیا، بزرگترین سهام دار آن به شمار می آید.

اسکانیا در ایران

دو شرکت ایرانی عقاب افشان و ماموت نمایندگان ساخت و مونتاژ محصولات این شرکت در ایران هستند، که به ترتیب به ساخت اتوبوس، موتور سنگین و تریلی تحت لیسانس این شرکت، در ایران می‌پردازند.

رویداد حوادث مختلف در جاده‌های (ایران) بحث‌هایی پیرامون امنیت آن ایجاد و نهایتا شماره گزاری یک تیپ آن توسط پلیس ایران در بهمن ۱۳۹۲ متوقف شد.

منبع: مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا دانشنامهٔ آزاد

مدل ها به ترتیب:مدل A۱ (سال ۱۹۰۱) -L۸۰ (سال ۱۹۶۸)-مدل LS۱۱۰ (سال ۱۹۷۰)-LS۱۱۰ (سال ۱۹۷۳)-مدل LB۱۱۰ -LB۱۴۰ -اسکانیا T113H-مدل R۴۷۰ اسکانیا

درباره نویسنده

Mr-Ali


Warning: Illegal string offset 'buttons_type' in /home/mycarzon/public_html/wp-content/plugins/tmm_addthis/index.php on line 72

Warning: Illegal string offset 'add_buttons' in /home/mycarzon/public_html/wp-content/plugins/tmm_addthis/index.php on line 75

ارسال دیدگاه

ارتباط با ما

نشان ملی ثبت


logo-samandehi

درباره ما

سایت منطقه ماشین با اهدافی متفاوت برای مردم ایجاد شد.با گروهی بزرگ و حرفه ای از تهران و تمام مناطق آزاد ایران با امکانات وخدماتی جدید برای اولین بار در کشور سپاسگزایم از شما مردم عزیز برای همراهیتان

طراحی و اجرا : گرافیک ایران