نگاهی عمیق به بی‌ ام‌ و آلپینا B4 S | منطقه ماشین

نگاهی عمیق به بی‌ ام‌ و آلپینا B4 S

نگاهی عمیق به بی‌ ام‌ و آلپینا B4 S

آلپینا B4 S که بر اساس سری ۴ بی‌ام‌و ساخته شده، تمام قدرت و عملکرد بی‌ام‌و M4 را با سواری راحت و لوکس همراه کرده است.

پس از ساخت کاربراتورهای باکیفیت و گرفتن تأییدیه از شرکت خودروسازی بی‌ام‌و، آلپینا (Alpina) که در ابتدا به تولید ماشین‌ تحریر می‌پرداخت، در سال ۱۹۶۵ با یک تیم مهندسی ۸ نفره به‌عنوان یک شرکت تیونینگ شروع به‌ کار کرد.آلپینا به تولید کاربراتور و تقویت سرسیلندر ادامه داد تا در سال ۱۹۷۰ با ۷۰ کارمند به شهر بوشلو، باواریا نقل مکان کند.

پس از بهینه‌سازی محصولات مختلف بی‌ام‌و، ایجاد نشان اختصاصی و شرکت موفقیت‌آمیز در چند مسابقه‌ی اتومبیلرانی، آلپینا به دنبال ایجاد یک شرکت بزرگ‌تر و مستقل بود. سرانجام در سال ۱۹۸۳، وزارت فدرال حمل و نقل آلمان، شرکت آلپینا را به‌عنوان یک برند خودروسازی مستقل و نه به‌عنوان تیونر بی‌ام‌و طبقه‌بندی کرد. البته محصولات آلپینا، هنوز هم در برخی از نمایندگی‌های رسمی بی‌ام‌و به فروش می‌روند. خودروهای آلپینا ویژگی‌های مشخصی مانند رینگ‌های آلیاژی ۲۰ پر، رنگ بدنه‌ی آبی متالیک آلپینا، تزئینات کابین به رنگ‌های آبی و سبز دارند که در برابر محصولات بی‌ام‌و متفاوت هستند.

آلپینا؛ ترکیب خالص بی‌ام‌و و دپارتمان M

تیم مهندسی آلپینا، با انتخاب از بین محصولات بی‌ام‌و و بهینه‌سازی‌های مشخص، به دنبال رقابت با دپارتمان M این شرکت آلمانی در یک سطح دیگر است. هدف آلپینا نصب سیستم اگزوز پرسروصدا، طراحی‌های تهاجمی و استفاده فراوان از فیبر کربن نیست؛ بلکه تیم مهندسی این شرکت، مدل‌های بی‌ام‌و را به سطح جدیدی از راحتی و لوکس بودن می‌رساند. شاید بتوان گفت آلپینا با اینکه یک شرکت مستقل است، اما برند لوکس بی‌ام‌و محسوب می‌شود. خط تولید آلپینا اکنون با ۹ مدل مختلف در نسخه‌های کوپه و کروک پر شده است. در این مقاله به بررسی مدل B4 S کوپه می‌پردازیم. با منطقه ماشین همراه باشید.

B4 S؛ بی‌ام‌و M4 لوکس با قدرت بیشتر

شاید با اولین نگاه به طراحی و نام B4، این مدل را رقیب شکست‌خورده‌ی بی‌ام‌و M4 بدانید. اما B4 با داشتن سرعت و راحتی بیشتر، فراتر از محصول دپارتمان M بی‌ام‌و عمل می‌کند. آلپینا B4 یک خودروی پرقدرت با شخصیت جنتلمن است؛ چیزی که در M4 خبری از آن نیست.

آلپینا B4 S در اصل نسخه‌ی بهینه‌‌شده‌ی بی‌ام‌و ۴۳۵i است. تیم مهندسی آلپینا با نصب توربوشارژر بزرگ‌تر در کنار پیشرانه‌ی ۶ سیلندر خطی توئین توربو N55 بی‌ام‌و با حجم ۳ لیتر، ۲۰ درصد خنک‌کنندگی بهتر ارائه داده است؛ این پیشرانه با مدیریت بهتر سیستم روغن‌کاری، به B4 S، قدرت ۴۳۴ اسب بخار و گشتاور ۶۶۰ نیوتن‌متر می‌دهد.

قدرت B4 S در مقایسه با M4 فقط ۹ اسب بخار بیشتر شده است؛ اما تفاوت ۱۱۰ نیوتن‌متری گشتاور، واقعا شخصیت این دو خودرو را از هم جدا می‌کند. برای اولین بار در شرکت آلپینا، به همراه سیستم چهار چرخ محرک علاوه بر نمونه‌ی دیفرانسیل عقب، قابل سفارش است و از جعبه‌دنده‌ی ۸ سرعته‌ی خودکار استفاده می‌شود که با نوع دو کلاچه‌ی موجود در M4 متفاوت خواهد بود. B4 S محور عقب، در زمان ۴.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. اما مدل تمام چرخ محرک این کوپه‌ی اسپرت، برای رسیدن به این سرعت فقط به ۳.۹ ثانیه زمان نیاز دارد که در مقایسه با بی‌ام‌و M4 عملکرد بهتری خواهد داشت.

لوکس‌تر و شاید زیباتر

به‌طور کلی شاسی تغییر نکرده؛ اما محصول آلپینا به کمک‌فنرها، دمپرها و آنتی‌رول‌بارهای جدید مجهز شده است. از طرفی در مقایسه با M4، زاویه‌ی کمبر و و زاویه‌ی بین چرخ و خط طولی خودرو، بیشتر به سمت داخل بدنه متمایل شده است. سیستم اگزوز از نوع سفارشی و از برند Akrapovic است. از ویژگی‌های ظاهری B4 S می‌توان به رینگ‌های مخصوص ۲۰ اینچی آلپینا، اسپویلر جلو با نشان «ALPINA»، اسپویلر کوچک عقب، طراحی نوستالژیک کابین که با روکش‌های چرمی قهوه‌ای و نشان‌های آلپینا همراه شده‌ است و رنگ‌های کلاسیک سبز یا آبی بدنه اشاره کرد.

نهایت عملکرد در کنار نهایت راحتی

سواری آلپینا B4 S همان هیجان M4 را در نهایت راحتی به همراه دارد. بی‌ام‌و M4 سرعت و شتاب زیاد را در کنار سروصدای زیاد و سواری نسبتاً سفت و محکم ارائه می‌دهد؛ اما B4 S با داشتن سرعت آرامش‌بخش ولی جذاب، در کلاس دیگری قرار می‌گیرد. پیشرانه روان و پرقدرت عمل می‌کند؛ B4 S از گشتاور بیشتر وگیربکس اتوماتیک ۸ سرعته‌ی ZF نهایت استفاده را کرده است و گاز دادن با آن، لذت بی‌نظیری به راننده تزریق می‌کند. در یک کلام باید گفت که آلپینا B4 S کوپه‌ی سریعی است؛ به قدری که حتی M4 هم در آن عقب خواهد ماند.

فنربندی بهینه‌‌شده و البته وزن ۱۶۹۰ کیلوگرمی، به چسبندگی B4 S در پیچ‌ها کمک زیادی کرده است. جایی که M4 تقلا می‌کند تا به جاده بچسبد و معمولا به دریفت و سُر خوردن پنا می‌برد، آلپینا B4 S در نهایت خونسردی به جاده چنگ می‌زند تا تایرهای میشلن پایلوت اسپرت ۴ S به انجام وظیفه بپردازند.

فرمان سنگین، شخصی‌سازی کمتر

متأسفانه ایراد فرمان سنگین M4 در محصول آلپینا نیز وجود دارد و بازخورد دقیق تماس چرخ‌های جلو و جاده، به‌سختی فراهم می‌شود. مورد دیگر، برخلاف سیستم موجود در M4، نبود تنظیمات شخصی‌سازی جداگانه برای سیستم‌های فرمان، تعلیق و انتقال قدرت در آلپینا است. برای تغییر تنظیمات رانندگی B4 S، حالت‌های رانندگی نرم، اسپرت و اسپرت پلاس وجود دارند که تمام عملرد خودرو را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

حالت رانندگی نرم (Comfort) کاملاً برازنده‌ی شخصیت آرام، متین و تحت کنترل آلپینا است که در بهترین حالت فرمان‌پذیری، سواری مثال‌زدنی ارائه می‌دهد. البته حالت‌های رانندگی اسپرت و اسپرت پلاس هم وجود دارند که چهره‌ی دیگر آلپینا، یعنی کوپه‌ی پرقدرت و جذاب را نمایان می‌کنند. علاوه بر این، به لطف وجود دیفرانسیل لغزش محدود به‌صورت استاندارد، B4 S در رانندگی جسورانه با نمایش مختصری از دریفت آلمانی، کمی هم شیطنت بروز می‌دهد.

کلام آخر

اگر بخواهیم کاملاً وارد جزئیات شویم و به کاغذ نگاه کنیم، M4 و B4 S خودروهای بسیار مشابهی هستند. هر دو مدل بر اساس سری ۳/۴ بی‌ام‌و ساخته شده‌اند و در شاسی، پیشرانه، بدنه و کابین تغییرات و بهینه‌سازی دریافت کرده‌اند. از سوی دیگر هر دو مدل، به‌قدری سرعت و شتاب دارند که خریداران جوان خودروهای کوپه‌ی اسپرت را راضی نگه دارند. بااین‌حال تجربه‌ی رانندگی این مدل، مانند تفاوت شب و روز است. آلپینا B4 S موجودی آرام و هوشمند است که در زیر این نقاب، قدرت و سرعت زیادی مخفی کرده؛ اما M4 کاملاً نقطه‌ی مقابل آلپینا است.

با قیمت پایه‌ی ۶۳ هزار پوند (حدود ۸۷ هزار دلار) و به لطف وجود آپشن‌های فراوان در کابین، رنگ بدنه و البته پکیج تورینگ ۲۵۰۰ پوندی، احتمال افزایش این مبلغ به بالای ۷۰ هزار پوند (حدود ۹۷ هزار دلار) وجود دارد که قدری از قیمت پایه‌ی بی‌ام‌و M4 بیشتر است. ولی با این مبلغ علاوه بر خرید یکی از بهترین کوپه‌های اسپرت آلمانی، عضویت در یکی از انحصاری‌ترین گروه‌های مالکان یک برند هم فراهم می‌شود.

درباره نویسنده

Mr-Hossein   بنیان‌گذار , موسس و مدیر ارشد شرکت و سایت منطقه ماشین


Warning: Illegal string offset 'buttons_type' in /home/mycarzon/public_html/wp-content/plugins/tmm_addthis/index.php on line 72

Warning: Illegal string offset 'add_buttons' in /home/mycarzon/public_html/wp-content/plugins/tmm_addthis/index.php on line 75

ارسال دیدگاه

ارتباط با ما

نشان ملی ثبت


logo-samandehi

درباره ما

سایت منطقه ماشین با اهدافی متفاوت برای مردم ایجاد شد.با گروهی بزرگ و حرفه ای از تهران و تمام مناطق آزاد ایران با امکانات وخدماتی جدید برای اولین بار در کشور سپاسگزایم از شما مردم عزیز برای همراهیتان

طراحی و اجرا : گرافیک ایران